Доступність посилання

Київ. Ранок 4 липня 2025 року. Згорілі автомобілі і пошкоджений навчальний заклад внаслідок російської повтіряної атаки
Київ. Ранок 4 липня 2025 року. Згорілі автомобілі і пошкоджений навчальний заклад внаслідок російської повтіряної атаки

Live Війна Росії проти України. Усі новини на цей час

Радіо Свобода розпочало вести цей блог 24 лютого 2022 року. День за днем ми розповідаємо, як Україна чинить відсіч повномаштабній агресії Росії та про спроби США та країн Європи досягти миру

Трамп після розмови з Зеленським заявив, що «дуже незадоволений» Путіним, і згадав про санкції

Президент США Дональд Трамп після розмови з президентом Володимиром Зеленським, проведеної 4 липня, заявив, що Україні знадобляться ракети Patriot для оборони, а також висловив розчарування через небажання російського лідера Володимира Путіна припинити бойові дії і згадав про загрозу нових санкцій проти РФ.

«У нас була хороша розмова (із Зеленським – ред.), ми говорили про різні речі. Це була дуже добра розмова, стратегічна. Я казав вам, що я був дуже незадоволений розмовою з президентом Путіним. Здається, він хоче йти до кінця, просто продовжувати вбивати людей, це не веде до добра», – сказав Трамп журналістам на борту Air Force One.

Президент США сказав, що вони з Путіним «багато говорили про санкції»: «Думаю, що він переживає через санкції».

Трамп також повідомив, що під час розмови з Зеленським йшлося про ракети протиповітряної оборони Patriot.

«Їм знадобляться вони для оборони.. Мені не подобається бачити, як людей вбивають. Їм щось знадобиться, тому що по них завдають досить сильного удару», – сказав президент США, назвавши Patriot «дивовижно ефективною» зброєю.

На уточнювальне запитання про те, чи погодяться Сполучені Штати поставити Україні більше ракет Patriot, як просив Зеленський, Трамп відповів: «Так, можливо, ми вивчаємо це».

Президент України Володимир Зеленський напередодні заявив, що під час телефонної розмови з президентом США Дональдом Трампом обговорювалися можливості щодо ППО, і є домовленість про роботу над збільшенням захисту.

Зеленський назвав розмову з Трампом «дуже важливою й корисною».

Переговори відбулися на тлі зупинки поставок до України зі США деяких типів озброєнь і масованої атаки РФ по Києву.

3 липня Трамп мав телефонну розмову з російським лідером Володимиром Путіним, яка, як він сказав раніше, не принесла результату. «Я взагалі не досягнув жодного прогресу з ним», – сказав Трамп журналістам після розмови 3 липня.

Як повідомили в Кремлі, Путін під час дзвінка заявив, що «Росія досягне своїх цілей» в Україні і не відмовиться від них, попри сподівання Білого дому на припинення вогню. При цьому російський лідер заявив про готовність Росії до переговорного процесу.

Упродовж останніх місяців на тлі активізації російських повітряних ударів по українських містах Київ постійно звертається до західних союзників із проханнями про збільшення постачання систем протиповітряної оборони. Під час завершальної пресконференції саміту НАТО в Гаазі минулого тижня президент Дональд Трамп оголосив, що США розглянуть можливість надання Україні додаткових систем Patriot.

Генштаб: 66 штурмів РФ зафіксували минулої доби на Покровському напрямку

На фронті протягом минулої доби зафіксовано 183 бойових зіткнення, найбільше – на Покровському напрямку, повідомив Генеральний штаб ЗСУ вранці 5 липня.

«На Покровському напрямку наші захисники зупинили 66 штурмових дій у районах населених пунктів Полтавка, Новоторецьке, Разіне, Миролюбівка, Промінь, Новоукраїнка, Удачне, Новосергіївка, Котлярівка й Олексіївка», – йдеться в повідомленні.

Крім того, бої були на Північно-Слобожанському і Курському напрямках, на Південно-Слобожанському, Куп’янському, Лиманському, Сіверському, Торецькому, Новопавлівському, Оріхівському, Придніпровському напрямках, кажуть військові.

«За уточненою інформацією, вчора противник завдав чотирьох ракетних і 74 авіаційних ударів, застосував 14 ракет та скинув 117 керованих авіаційних бомб. Крім цього, здійснив 6312 обстрілів, зокрема 118 – із реактивних систем залпового вогню, та залучив для ураження 5250 дронів-камікадзе», – йдеться в повідомленні.

Покровський напрямок на Донеччині залишається однією з найбільш гарячих ділянок фронту. Протягом останнього року переважно там фіксують найбільшу кількість бойових зіткнень.

Проєкт Радіо Свобода Донбас.Реалії 22 травня повідомляв, що Росія на Донбасі активізувала наступ одразу на кількох напрямках, прагнучи оточити Костянтинівку – важливий залізничний вузол й опорний пункт української оборони.

«Не бачив сенсу жити після втрати руки і ноги». Як робота і середовище повернули ветерана до життя

Рік у Львові працює громадський простір захисників і захисниць «Вибір» при Будинку офіцерів. Тут відбуваються зустрічі, презентації, спілкування з капеланом, конференції, концерти, майстер-класи для ветеранів, військовослужбовців, їхніх родин.

Це місце творять люди, які були чи є пов’язані з військом, для нинішніх воїнів і ветеранів. Як це працює і чи вдалося реалізувати задумане?

Відчинивши двері центру «Вибір», ветеран Дмитро Демченко одразу ж запропонує каву. Він три місяці тому почав працювати адміністратором простору і за цей час став його обличчям. Дмитро втратив на війні праву руку і ліву ногу. Ампутація руки ‒ дуже висока, але він не показує, що щось йому не так легко дається. «Я лівою рукою навчився все робити», – каже і пригощає кавою. Більше про це читайте і дивіться тут

Три людини загинули, десятки поранені за добу внаслідок ударів РФ у трьох областях – дані ОВА

Три людини загинули, 30 – зазнали поранення минулої доби внаслідок російських ударів по Донецькій, Харківській і Херсонській областях, свідчать дані обласних військових адміністрацій.

Зокрема, як повідомив голова Донецької ОВА Вадим Філашкін, 4 липня двоє жителів регіону загинули у Костянтинівці і Торському. Ще четверо – поранені: двоє – у Покровську, двоє – у Краматорську.

На Харківщині, де, за словами голови ОВА Олега Синєгубова, протягом минулої доби ударів зазнали шість населених пунктів, одна людина загинула, 15 – постраждали, серед них – двоє дітей.

Зокрема, за його словами, в Чугуєві постраждали 11 людей, у тому числі 10-річний хлопчик і 14-річна дівчинка; у Куп’янськ загинула 55-річна жінка, постраждали 61-річна і 70-річна жінки, 56-річний і 57-річний чоловіки.

«Пошкоджено і зруйновано обʼєкти цивільної інфраструктури: у Куп’янському районі пошкоджено два багатоквартирні будинки, школу, два приватні будинки, магазин, у Чугуївському районі пошкоджено гуртожиток, СТО, 10 автомобілів, інфраструктуру пошти, недіючу будівлю», – повідомив голова ОВА.

На Херсонщині, за словами голови ОВА Олександра Прокудіна, за добу внаслідок російських обстрілів постраждали 11 людей.

Під ударами дронів, артилерійськими обстрілами й авіаударами в Херсонській області перебували десятки населених пунктів.

«Російські військові били по соціальній інфраструктурі; житлових кварталах населених пунктів області, зокрема пошкодили дві багатоповерхівки і 26 приватних будинків. Також окупанти понівечили газопровід, автозаправну станцію, гараж і приватні автомобілі», – йдеться в повідомленні.

Російські військові регулярно з різних видів озброєння – ударними БпЛА, ракетами, КАБами, РСЗВ – атакують українські регіони.

Керівництво Росії заперечує, що російська армія під час повномасштабної війни завдає цілеспрямованих ударів по цивільній інфраструктурі міст і сіл України, убиваючи цивільне населення і руйнуючи лікарні, школи, дитячі садочки, об’єкти енергетики та водозабезпечення.

Українська влада і міжнародні організації кваліфікують ці удари як воєнні злочини Російської Федерації і наголошують, що вони мають цілеспрямований характер.

ЗСУ: війська РФ атакували Україну 322 дронами, основний удар – Старокостянтинів

Російські військові в ніч на 5 липня атакували Україну 322 ударними безпілотниками типу Shahed і дронами-імітаторами різних типів, повідомили Повітряні сили ЗСУ.

За даними військових, основним напрямком удару була Хмельниччина, місто Старокостянтинів.

«Станом на 09:00 протиповітряною обороною знешкоджено 292 ворожі БпЛА типу Shahed (безпілотників інших типів). 157 – збито вогневими засобами ураження, 135 – локаційно втрачені/подавлені РЕБ», – йдеться в повідомленні.

У чотирьох локаціях зафіксоване влучання засобів повітряного нападу, в шести – падіння збитих уламків, кажуть у Повітряних силах.

Голова Хмельницької обласної військової адміністрації Сергій Тюрін повідомив, що під час сигналів «повітряна тривога» сили ППО знешкодили в області 42 російські БпЛА типу Shahed. За його словами, місця падіння уламків встановлюють, інформації щодо пошкоджень, травмованих чи загиблих не надходило.

Російські війська не вперше спрямовують свої ракети й ударні дрони на Старокостянтинів Хмельницької області, де поблизу міста розташований військовий аеродром.

Російські військові регулярно з різних видів озброєння – ударними БпЛА, ракетами, КАБами, РСЗВ – атакують українські регіони.

Керівництво Росії заперечує, що російська армія під час повномасштабної війни завдає цілеспрямованих ударів по цивільній інфраструктурі міст і сіл України, убиваючи цивільне населення і руйнуючи лікарні, школи, дитячі садочки, об’єкти енергетики та водозабезпечення.

Українська влада і міжнародні організації кваліфікують ці удари як воєнні злочини Російської Федерації і наголошують, що вони мають цілеспрямований характер.

«Не бачив сенсу жити після втрати руки і ноги». Як робота і середовище повернули ветерана до життя

Вже рік у Львові працює громадський простір захисників і захисниць «Вибір» при Будинку офіцерів. Тут відбуваються зустрічі, презентації, спілкування з капеланом, конференції, концерти, майстер-класи для ветеранів, військовослужбовців, їхніх родин.

Це місце творять люди, які були чи є пов’язані з військом, для нинішніх воїнів і ветеранів. Як це працює і чи вдалося реалізувати задумане? Читайте і дивіться про це за лінком

Три людини загинули, десятки поранені за добу внаслідок ударів РФ у трьох областях – дані ОВА

Три людини загинули, 30 – зазнали поранення минулої доби внаслідок російських ударів по Донецькій, Харківській і Херсонській областях, свідчать дані обласних військових адміністрацій.

Зокрема, як повідомив голова Донецької ОВА Вадим Філашкін, 4 липня двоє жителів регіону загинули у Костянтинівці і Торському. Ще четверо – поранені: двоє – у Покровську, двоє – у Краматорську.

На Харківщині, де, за словами голови ОВА Олега Синєгубова, протягом минулої доби ударів зазнали шість населених пунктів, одна людина загинула, 15 – постраждали, серед них – двоє дітей.

Зокрема, за його словами, в Чугуєві постраждали 11 людей, у тому числі 10-річний хлопчик і 14-річна дівчинка; у Куп’янськ загинула 55-річна жінка, постраждали 61-річна і 70-річна жінки, 56-річний і 57-річний чоловіки.

«Пошкоджено і зруйновано обʼєкти цивільної інфраструктури: у Куп’янському районі пошкоджено два багатоквартирні будинки, школу, два приватні будинки, магазин, у Чугуївському районі пошкоджено гуртожиток, СТО, 10 автомобілів, інфраструктуру пошти, недіючу будівлю», – повідомив голова ОВА.

На Херсонщині, за словами голови ОВА Олександра Прокудіна, за добу внаслідок російських обстрілів постраждали 11 людей.

Під ударами дронів, артилерійськими обстрілами й авіаударами в Херсонській області перебували десятки населених пунктів.

«Російські військові били по соціальній інфраструктурі; житлових кварталах населених пунктів області, зокрема пошкодили дві багатоповерхівки і 26 приватних будинків. Також окупанти понівечили газопровід, автозаправну станцію, гараж і приватні автомобілі», – йдеться в повідомленні.

Російські військові регулярно з різних видів озброєння – ударними БпЛА, ракетами, КАБами, РСЗВ – атакують українські регіони.

Керівництво Росії заперечує, що російська армія під час повномасштабної війни завдає цілеспрямованих ударів по цивільній інфраструктурі міст і сіл України, убиваючи цивільне населення і руйнуючи лікарні, школи, дитячі садочки, об’єкти енергетики та водозабезпечення.

Українська влада і міжнародні організації кваліфікують ці удари як воєнні злочини Російської Федерації і наголошують, що вони мають цілеспрямований характер.

Генштаб заявив про ураження аеродрому «Борисоглєбськ» у Росії

Українські сили уразили аеродром «Борисоглєбськ», що у Воронезькій області Росії, заявляє Генеральний штаб Збройних сил України. За повідомленням, на цьому аеродромі базуються російські літаки Су-34, Су-35С і Су-30СМ.

«Уражено склад з керованими авіабомбами, навчально-бойовий літак та, ймовірно, інші літаки. Результати ураження уточнюються», – заявили у командуванні.

За повідомленням, операцію 5 липня провели підрозділи Сил спеціальних операцій Збройних сил України, у взаємодії з іншими складовими Сил оборони «у рамках зниження спроможностей противника завдавати повітряних ударів».

У ніч на 5 липня влада кількох російських регіонів повідомила про атаки українських дронів.

У Саратовській області РФ безпілотники атакували Енгельс, де розташований військовий аеродром стратегічної авіації. Губернатор регіону Роман Бусаргін написав у телеграмі про пошкодження житлових будинків у Саратові й Енгельсі, жертв, за його словами, немає.

У Воронезькій області теплові сигнатури від пожеж видно у районі військового аеродрому «Борисоглєбськ». Губернатор регіону Олександр Гусєв написав про нібито більш ніж 25 збитих БпЛА.

Голова Чувашії Олег Ніколаєв повідомив про атаку двох дронів, один із яких «упав на дах» АТ ВНДІР (Всеросійський науково-дослідний інститут релебудування). Він зазначив, що виробництво на цьому підприємстві було зупинене ще в червні, після попередньої атаки безпілотників.

Міністерство оборони Росії заявило про нібито 94 збиті за ніч українські дрони над Воронезькою, Брянською, Бєлгородською, Саратовською, Новгородською, Курською, Ленінградською, Орловською, Ростовською, Смоленською, Рязанською, Московською, Пензенською і Тульською областями, а також підтвердило атаку БпЛА на Чувашію.

Після початку повномасштабного вторгнення Росії в Україну російські регіони, а також окуповані РФ території регулярно зазнають обстрілів й атак безпілотників.

Українська сторона наголошує, що проводить роботу з ослаблення тилових баз армії РФ, щоб знизити наступальний потенціал агресора.

Ексрозвідник США розповів, коли Трамп «стане агресивнішим» щодо Росії і в який момент поновиться військова допомога Україні

Що стоїть за рішенням Вашингтона призупинити постачання Україні зброї?

Чому президент США Дональд Трамп телефонує очільнику РФ Володимиру Путіну, попри відсутність прогресу?

Що змусить президента США змінити своє бачення щодо завершення війни Росії проти України?

Радіо Свобода розпитало про це колишнього голову розвідки Сил спецоперацій США Кервіна Аукойна. Читайте і дивіться тут

Генштаб ЗСУ оновив дані про втрати РФ у війні: понад тисяча військових за добу

Росія за час повномасштабного вторгнення в Україну втратила близько 1 025 260 своїх військових, зокрема 1050 – за останню добу, такі дані станом на ранок 5 липня наводить український Генштаб.

За повідомленням, серед інших російських втрат – такі:

танки – 10990 (+2 – за останню добу)

бойові броньовані машини – 22953 (+7)

артилерійські системи – 29921 (+56)

РСЗВ – 1428

засоби ППО – 1191

літаки – 420

гелікоптери – 340

БпЛА оперативно-тактичного рівня – 43609 (+306)

крилаті ракети – 3439 (+3)

кораблі / катери – 28

підводні човни – 1

автомобільна техніка й автоцистерни – 54148 (+149)

спеціальна техніка – 3925.

Росія офіційно свої втрати не розкриває. Москва востаннє називала кількість убитих у вересні 2022 року ‒ тоді заявляли про 5937 загиблих. Розвідка Великої Британії 5 березня заявила, що Росія від початку 2025 року, ймовірно, втратила приблизно 90 тисяч військових убитими і пораненими у війні проти України.

Київ також тривалий час не озвучував втрат, заявляючи, що дані будуть розкриті після війни. Водночас президент України Володимир Зеленський 16 лютого в інтервʼю NBC News заявив, що від лютого 2022 року у війні Україна втратила загиблими понад 46 тисяч солдатів і близько 380 тисяч пораненими.

ОВА: у Чугуєві є влучання російського дрона, серед постраждалих – дитина

У Чугуєві на Харківщині є влучання російського дрона, серед постраждалих є дитина, повідомив голова обласної військової адміністрації Олег Синєгубов.

«Влучання ворожого дрона-камікадзе типу «Шахед» зафіксовано в місті Чугуїв. Станом на зараз маємо попередню інформацію про двох постраждалих, серед яких є 12-річний хлопчик», – написав він у телеграмі.

Синєгубов додав, що над Харківщиною продовжують фіксувати російські дрони.

Згодом стало відомо про трьох постраждалих.

Ввечері 4 липня у низці областей України була оголошена повітряна тривога. Повітряні сили ЗСУ попередили про рух кількох груп БпЛА.

Російські військові регулярно з різних видів озброєння – ударними БпЛА, ракетами, КАБами, РСЗВ – атакують українські регіони.

Керівництво Росії заперечує, що російська армія під час повномасштабної війни завдає цілеспрямованих ударів по цивільній інфраструктурі міст і сіл України, убиваючи цивільне населення і руйнуючи лікарні, школи, дитячі садочки, об’єкти енергетики та водозабезпечення.

Українська влада і міжнародні організації кваліфікують ці удари як воєнні злочини Російської Федерації і наголошують, що вони мають цілеспрямований характер.

«Енергоатом»: фахівці відновили лінію живлення ЗАЕС

Українські фахівці відновили лінію живлення тимчасово окупованої Росією Запорізької атомній електростанції, повідомляє компанія «Енергоатом».

«Завдяки героїчним зусиллям українських фахівців, о 21:11 повітряну лінію знову підʼєднано до ЗАЕС. Станція знову отримує електроенергію з енергомережі України», – йдеться у повідомленні.

Водночас «Енергоатом» зазначає, що ситуація на тимчасово окупованій станції залишається складною, ЗАЕС залишається лише на одному джерелі живлення.

Генеральний директор МАГАТЕ Рафаель Ґроссі також повідомив, що електропостачання на ЗАЕС відновлено після 3,5-годинного перебою, але ядерна безпека в Україні залишається вкрай ненадійною.

Ввечері 4 липня у Міненерго повідомили, що російський удар спричинив блекаут на Запорізькій АЕС. За даними відомства, з початку повномасштабного вторгнення на ЗАЕС уже 8 разів був повний блекаут, неодноразово станція опинялася на межі блекауту.

Запорізька АЕС – найбільша атомна електростанція Європи. Російські війська окупували місто Енергодар і розташовану поблизу нього Запорізьку АЕС на початку березня 2022 року.

Територія станції періодично зазнає обстрілів, в яких Україна і Росія звинувачують одна одну. Українська сторона час від часу заявляє, що Запорізька атомна електростанція опиняється на межі блекауту через російські обстріли і як наслідок пошкодження ліній живлення.

Також Київ заявляв, що російська армія використовувала ЗАЕС для зберігання військової техніки і дислокації своїх військовослужбовців.

Конгресмен-республіканець Маккол закликав адміністрацію Трампа відновити постачання зброї Україні

Почесний голова Комітету у закордонних справах Палати представників США Майкл МакКол (Республіканська партія) закликав американську адміністрацію швидко відновити постачання зброї Україні.

«Високопоставлені американські військові дійшли висновку, що надання цієї критично важливої зброї Україні не поставить під загрозу боєготовність США, тому я закликаю адміністрацію якнайшвидше відновити процес постачання», – написав він в соцмережі Х.

За його словами, зупинка поставок зброї чиновниками Пентагону лише послаблює благородні спроби президента Трампа досягти миру.

«Напад Росії на Україну минулої ночі чітко показав, що Путін є ніким іншим, як воєнним злочинцем і вбивцею. І проведення такого масованого удару одразу після його дзвінка президенту Трампу є неповагою до щирих спроб президента встановити мир», – додав Маккол.

У США днями заявили про зупинку частини поставок озброєнь Україні. Причиною рішення названі побоювання з приводу виснаження власних запасів американської армії. Вашингтон відмовився підтвердити, які саме системи озброєнь були зупинені.

За даними медіа, йдеться про призупинення постачань десятків ракет-перехоплювачів для систем протиповітряної оборони Patriot, десятків переносних зенітно-ракетних комплексів Stinger, високоточних артилерійських снарядів, понад 100 ракет Hellfire, а також ракет AIM.

Європейські чиновники були «приголомшені» цим рішенням США, написало видання Bloomberg із посиланням на джерело. Генеральний секретар НАТО Марк Рютте заявив, що Україна у «короткостроковій перспективі» не зможе обійтися без допомоги партнерів, зокрема від США. Рютте заявив, що він розуміє, що США повинні дбати про свої запас, але водночас слід мати «певну гучність у цьому питанні». А польський міністр оборони Владислав Косіняк-Камиш висловив жаль з приводу рішення США і наголосив, що підтримка України є в інтересах Польщі.

Водночас у Кремлі стверджують, що «чим менше озброєння буде поставлено Україні, тим швидше завершиться спеціальна військова операція» (так у Росії називають війну проти України).

Упродовж останніх місяців на тлі активізації російських повітряних ударів по українських містах Київ постійно звертається до західних союзників із проханнями про збільшення постачання систем протиповітряної оборони. Під час завершальної пресконференції саміту НАТО в Гаазі минулого тижня президент Дональд Трамп оголосив, що США розглянуть можливість надання Україні додаткових систем Patriot.

МЗС Польщі надіслало ноту Москві через масовану атаку РФ по Україні

Міністерство закордонних справ Польщі надіслало ноту до посольства Росії, в якій висловило рішучий протест у звʼязку з російськими авіаударами по Україні.

Відомство зазначає, що у результаті цих атак будівля Консульського відділу польського посольства в Києві була пошкоджена. Причиною пошкодження, найімовірніше, став російський безпілотник або його фрагменти.

Під час початкового огляду було встановлено, що пошкоджено дах та фасад будівлі. Попередньо, пошкодження не є значними. Ніхто не постраждав.

МЗС Польщі наголосило, що це суперечить міжнародному праву, зокрема Віденській конвенції 1961 року.

У ніч на 4 липня Україна зазнала масованої атаки РФ. Повітряні сили ЗСУ повідомили про застосування РФ проти України понад 500 безпілотників і ракет. Головною ціллю був Київ, де, за даними місцевої влади, загинула людина, ще 26 – поранені.

За словами президента Володимира Зеленського, загалом від цього сьогоднішнього російського удару, крім Києва, постраждали ще Дніпропетровська, Сумська, Харківська, Чернігівська і Київська області.

Російські військові регулярно з різних видів озброєння – ударними БпЛА, ракетами, КАБами, РСЗВ – атакують українські регіони.

Керівництво Росії заперечує, що російська армія під час повномасштабної війни завдає цілеспрямованих ударів по цивільній інфраструктурі міст і сіл України, убиваючи цивільне населення і руйнуючи лікарні, школи, дитячі садочки, об’єкти енергетики та водозабезпечення.

Українська влада і міжнародні організації кваліфікують ці удари як воєнні злочини Російської Федерації і наголошують, що вони мають цілеспрямований характер.

NBC: перевірка не виявила критичного браку зброї у Пентагону

Перевірка американських військових запасів, після якої Пентагон призупинив постачання зброї Україні, не виявила їхньої критичної нестачі. Про це повідомляє NBC News із посиланням на джерела.

За словами співрозмовників, рівень деяких високоточних боєприпасів виявився знижений, але не досяг мінімально допустимого порога. Об’єднаний комітет начальників штабів дійшов висновку, що продовження допомоги Україні не підірве боєздатність США.

Рішення про тимчасове призупинення поставок було, за інформацією NBC, ініціативою міністра оборони Піта Геґсета та його заступника Елбріджа Колбі, який давно виступає за скорочення залучення США до російсько-української війни і переорієнтування ресурсів на стримування Китаю в Індо-Тихоокеанському регіоні.

Як зазначало днями Politico, припинення постачання стало несподіванкою навіть для обізнаних чиновників у Держдепартаменті та Конгресі. Джерела видання стверджують, що ключову роль у схваленні рішення відіграв саме Колбі, а не Геґсет.

Офіційно влада США продовжує заявляти про підтримку України.

Упродовж останніх місяців на тлі активізації російських повітряних ударів по українських містах Київ постійно звертається до західних союзників із проханнями про збільшення постачання систем протиповітряної оборони. Під час завершальної пресконференції саміту НАТО в Гаазі минулого тижня президент Дональд Трамп оголосив, що США розглянуть можливість продажу Україні додаткових систем Patriot.

Генштаб ЗСУ: Сили оборони вдруге за тиждень успішно вдарили по командному пункту військ РФ

Сили оборони України 3 липня – вдруге за поточний тиждень – успішно завдали удару по командному пункту 8-ї загальновійськової армії збройних сил РФ, також був уражений командний пункт 20-ї мотострілецької дивізії на тимчасово окупованій території Донецької області, повідомляє у телеграмі Генеральний штаб ЗСУ.

Втрати противника уточнюються.

У Генштабі зауважили, що постійні високоточні удари значно знижують здатність противника планувати та вести операції у регіоні.

«Усі зусилля, спрямовані на продовження окупації суверенної території України, будуть зустрінуті точною відплатою та дорого коштуватимуть ворогу. Сили оборони України продовжуватимуть послідовно руйнувати систему управління ЗС агресора», – додають у штабі.

Раніше повідомлялось, що Сили оборони 30 червня вдарили по пункту управління 8-ї загальновійськової армії збройних сил Росії на тимчасово окупованій території Донецької області. У ЗСУ вважають, що цей удар «суттєво ускладнює здатність ворога планувати та вести операції в напрямках Покровська та Торецька».

Проєкт Донбас.Реалії повідомляв, що в тимчасово окупованому Донецьку ввечері 30 червня пролунали вибухи. У місцевих телеграм-каналах з’явилися відео та фото з густим димом над містом і будівлями, що палають.

Місце влучання легко геолокується – це будівля Донецького науково-дослідного інституту кольорових металів.

Збройне угруповання «ДНР» заявляло про нібито загиблу й постраждалого в окупованому Донецьку внаслідок «атаки ЗСУ» на Ворошиловський район міста, а також про постраждалого в Горлівці.

Редакція Радіо Свобода не може незалежно перевірити ці заяви.

Мерц вбачає закономірність у російських атаках після розмови Путіна і Трампа

Канцлер Німеччини Фрідріх Мерц вбачає зв’язок між телефонною розмовою президента Росії Володимира Путіна у четвер з президентом США Дональдом Трампом і подальшими масованими авіаударами по Україні, повідомив його речник.

«Канцлер кілька разів протягом останніх днів зазначав, що з російським президентом існує закономірність, і що телефонні дзвінки, як правило, супроводжуються ще жорсткішими ударами», – повідомив у Берліні офіційний представник уряду Штефан Корнеліус, якого цитує агенція DPA.

«Те, що сталося минулої ночі, підтримало або посилило це враження», – додав Корнеліус.

Президент США Дональд Трамп та президент РФ Володимир Путін розмовляли в четвер. Після цього Україна зазнала масованої атаки РФ. Повітряні сили ЗСУ повідомили про застосування РФ проти України понад 500 безпілотників і ракет. Головною ціллю був Київ, де, за даними місцевої влади, загинула людина, ще 26 – поранені.

Мерц також розмовляв з Трампом телефоном.

Канцлер Німеччини обговорив з президентом США пропозицію своєї країни щодо купівлі протиповітряних ракетних комплексів Patriot для України, повідомив речник уряду агентству Reuters.

Ці переговори відбулися на тлі зупинки поставок до України зі США деяких типів озброєнь та масованої атаки РФ по Києву.

CNN: Китай заявив ЄС, що не може прийняти програш Росії у війні проти України

Міністр закордонних справ Китаю Ван І заявив головному дипломату Європейського Союзу, що Пекін не може змиритися з поразкою Росії у війні проти України, оскільки це може дозволити Сполученим Штатам переключити всю свою увагу на Китай, повідомив CNN чиновник, який брав участь у переговорах. Це суперечить публічній позиції Пекіна, який дотримується нейтралітету.

Це визнання було зроблено під час чотиригодинної зустрічі з главою зовнішньополітичного відомства ЄС Каєю Каллас у середу в Брюсселі, яка «відзначилася жорстким, але шанобливим обміном думками, що охоплював широке коло питань – від кібербезпеки, рідкоземельних елементів до торговельних дисбалансів, Тайваню і Близького Сходу», – сказав чиновник.

За словами чиновника, приватні висловлювання Вана свідчать про те, що Пекін може віддати перевагу затяжній війні в Україні, яка не дає Сполученим Штатам зосередитися на своєму суперництві з Китаєм. Вони перегукуються із занепокоєнням критиків китайської політики, що Пекін геополітично набагато більше зацікавлений в українському конфлікті, ніж його визнана позиція нейтралітету.

У п'ятницю на регулярному брифінгу Міністерства закордонних справ Китаю прессекретаря Мао Нін підтвердила давню позицію Пекіна щодо трирічної війни.

«Китай не є стороною в українському питанні. Позиція Китаю щодо української кризи є об'єктивною і послідовною – переговори, припинення вогню і мир. Затяжна криза в Україні не відповідає нічиїм інтересам», – сказала вона, додавши, що Пекін хоче якнайшвидшого політичного врегулювання.

ОВА: через авіаудар РФ по Запорізькій області загинула людина

Через російський авіаудар по Запорізькій області загинув 84-річний чоловік, повідомив голова обласної військової адміністрації Іван Федоров.

«Росіяни скинули керовану авіабомбу на Приморське. Зруйнований приватний будинок, виникла пожежа. Літній чоловік загинув на місці», – написав він у телеграмі.

Російські військові регулярно з різних видів озброєння – ударними БпЛА, ракетами, КАБами, РСЗВ – атакують українські регіони.

Керівництво Росії заперечує, що російська армія під час повномасштабної війни завдає цілеспрямованих ударів по цивільній інфраструктурі міст і сіл України, убиваючи цивільне населення і руйнуючи лікарні, школи, дитячі садочки, об’єкти енергетики та водозабезпечення.

Українська влада і міжнародні організації кваліфікують ці удари як воєнні злочини Російської Федерації і наголошують, що вони мають цілеспрямований характер.

Зеленський: в ході російської атаки десятки «Шахедів» були збиті перехоплювачами

Дрони-перехоплювачі збили десятки російських безпілотників в ході атаки вночі проти 4 липня, заявив президент Володимир Зеленський у вечірньому зверненні.

Він вказав на те, російська армія застосувала понад 500 російських ударних дронів та ракет.

«На жаль, були влучання. Були сьогодні й важливі результати у дронів-перехоплювачів. Десятки «шахедів» були збиті саме перехоплювачами. Максимально це масштабуємо. Більше виробництва таких дронів-перехоплювачів. Більше навчання та підготовки наших операторів дронів. Чітке завдання», – сказав він.

Зеленський додав, що обговорював посилення української протиповітряної оборони під час сьогоднішньої розмови з президентом Сполучених Штатів Дональдом Трампом:

«Дуже детально говорили про спільне виробництво – і нам це потрібно, і Америці».

Напередодні президент повідомив про підписання угоди між Україною та компанією Swift Beat про українсько-американську співпрацю для виробництва дронів, в тому числі дронів-перехоплювачів.

Головною темою візиту української делегації до Данії є співпраця щодо виробництва дронів-перехоплювачів

Повітряні сили ЗСУ раніше заявили, що основним напрямком масованого удару РФ у ніч на 4 липня був Київ. Російські військові застосували 11 ракет і понад пів тисячі дронів, зафіксовано влучання у восьми локаціях (дев’яти ракет і 63 БпЛА), а також падіння уламків – у 33 локаціях, кажуть у Повітряних силах.

Мер Києва Віталій Кличко повідомив про 24 поранених у столиці й одного загиблого. Раніше влада повідомляла про 26 поранених. Голова Дніпропетровської обласної Сергій Лисак заявив про шістьох поранених у Кривому Розі внаслідок російської атаки.

БІЛЬШЕ

XS
SM
MD
LG